PROVJERITE ISPRAVNOST DOKUMENTACIJE ZA PODIZANJE TUŽBE

Drage naše članice i članovi,
stalno vas podsjećamo da od banaka čim prije zatražite dokumentaciju potrebnu za podizanje tužbe, a u komunikaciji s vama saznajemo da vas je veliki broj to i učinio. No, saznajemo i za slučajeve da je banka izdala pogrešnu dokumentaciju ili dokumentaciju s pogrešnim podacima.

Najviše prigovora smo dobili na dokumentaciju Splitske (OTP) banke, a najčešće se radi o netočnoj početnoj kamatnoj stop ili neka od promjena nedostaje u pregledu, a po uplatama i obračunu se vidi da se promjena dogodila. Saznali smo i za slučaj da je banka poslala obavijest da se kamatna stopa nije mijenjala, a korisnik kredita ima ugovor s nižom kamatom od navedene i dvije obavijesti o promjeni kamatnih stopa. Stoga vam savjetujemo da čim dobijete traženu dokumentaciju sve dobro provjerite i usporedite s podacima iz ugovora na kojem piše iznos koji ste podigli, početna kamatna stopa, broj godina na koliko je kredit podignut, odnosno rok otplate i iznos anuiteta.
Ukoliko uočite neku pogrešku, požurite od banke zatražiti ispravak.
Na dokumentaciju se najčešće čeka od 7 do 15 dana pa i više.

Ako dokumentaciju još niste zatražili, podsjećamo da od banke osobno ili pisanim putem trebate zatražiti sljedeće:

„Poštovani,
sukladno odredbama Zakona o potrošačkom kreditiranju i Zakona o zaštiti potrošača molim da mi pisanim putem dostavite sljedeću dokumentaciju po mom kreditu, kreditna partija broj XXX, broj ugovora XXX:
1. Knjigovodstvenu karticu (Promet po kreditu – rekonstrukcija)
2. Prvi i cjelokupni otplatni plan
3. Pregled promjena kamatnih stopa
4. Specifikaciju uplata
5. Obavijest o izračunu efekata konverzije

Molim vas za ažurnost u postupanju te poštivanje zakonskih rokova. Unaprijed zahvaljujem.“
Napominjemo korisnicima konvertiranih CHF kredita da od banke traže podatke o kreditu prije izvršene konverzije, dakle podatke koji se odnose na razdoblje otplate kredita prije konverzije.
Neke banke dokumente drugačije nazivaju, a neke na istome prikazuju promet po kreditu i specifikaciju uplata pa neka vas to ne zbuni.
Sretno svima!

PODIJELI: Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit Email