Mali čovjek želi preko crte – Montažstroj i Udruga Franak

U sklopu projekta MALI ČOVJEK ŽELI PREKO CRTE članovi umjetničkog kolektiva MONTAЖ$TROJ razgovarali su s članovima udruge Franak 14. prosinca 2013. godine. Iako suočeni s predrasudama da su sami krivi za svoju situaciju jer su trošili više nego što imaju ili željeli ono što si ne mogu priuštiti, članovi Udruge Franak odlučili su sudskim procesom stati na kraj samovoljnoj gladi banaka za profitom. Kredite opisuju kao metastaze u društvu jer sve više naših sugrađana bez kreditnog duga ne bi mogli osigurati osnovne uvjete za vlastiti i život svojih obitelji.

13 tisuća članova udruge Franak, većinom visoko obrazovani ljudi, nekada pripadnici srednje građanske klase u Hrvatskoj, prešli su crtu vlastite nemoći pokazujući na svom primjeru da na nepravdu treba odgovoriti. Suprotstavljeni »velikim bankama« dokazali su a dokazuju i dalje da su ljudi »mali« ukoliko se borbe svatko sam za sebe. Samo udruživanjem i zajedničkom borbom te prepoznavanjem zajedničkih interesa možemo otvoriti mogućnosti stvaranja nekog pravednijeg društva.

 

– See more at: http://blog.montazstroj.com/2014/02/07/zarobljenici-novca/#sthash.kTjSV8oT.dpuf

PODIJELI: Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit Email