Današnji komentar Nikole Sučeca za business.hr vrlo je zanimljiv franačkim dužnicima. Autor vješto kombinira provjerene vijesti s nebitnim špekulacijama i dolazi do pogrešnog zaključka.
Odmah na početku vidimo u kojem smjeru će ići tekst. Sučec se prividno stavlja na stranu dužnika kada švicarsku valutu naziva precijenjenom, njeno kretanje “divljanjem” i za nagli pad tečaja “švicarca” piše da donosi opće zadovoljstvo dužnicima. Ali, nakon što je pokupio simpatiju dužnika, on odmah dužnike pokušava nahuškati na Udrugu Franak jer inzistira na svojim zahtjevima.
Pohvalno je što novinar Udruzi Franak ne može naći jače zamjerke od (neistinite) opaske da se Udruga ne može dogovoriti oko plaćanja članarine, ali njegova kreativnost ne staje na tome. Nikola Sučec priča i bajku da su banke izašle u susret dužnicima putem balon kredita i dogovorima s Vladom. Ono što i sam priznaje, da dužnicima ne pada na pamet pristajati na mjere koje su još gore od postojećeg stanja, njega ne opterećuje. Dovoljno mu je da su banke pokazale dobru volju, a ne da su ponudile nešto što ima veze sa zdravim razumom. Vjerojatno je u pravu. Robovlasnik svakako pokazuje božansku milost kada robu ponudi trulu hranu umjesto da ga izbičuje nasmrt.
Na kraju gospodin Sučec roni suze nad mogućim gubicima u bankarskom sektoru dok upravo taj sektor prkosi recesiji i ostvaruje stvarne profite. Istovremeno je tečaj švicarskog franka još uvijek znatno veći nego što je bio početkom godine, rate su veće za 60-80% nego prije 4-5 godina, a glavnice veće i do 30% – unatoč višegodišnjoj otplati. Je li toliko nerazumno i dalje tražiti promjene?