TUŽITE BANKU!

Budući da i dalje postoji dosta ljudi koji ne znaju koja su njihova prava, ovom objavom želimo vas ukratko dodatno informirati o tome. Naglašavamo da tužbe za preplaćene kamate imaju pravo dizati i potrošači, i pravne osobe, a to znači sva poduzeća koja su ugovorila nepoštenu kamatnu stopu.

Da biste doznali imate li pravo na tužbu, učlanite se u Udrugu Franak, i pitajte o svojim pravima na mailu: franak.tuzbe@gmail.com

CHF KREDITI

Svi potrošači koji su ugovorili kredite s valutnom klauzulom CHF u osam tuženih banaka (PBZ, Zaba, Hypo/Addiko, Splitska/OTP, OTP, RBA, Erste, Sberbank) imaju pravo tužiti i dobiti preplaćene anuitete plus pripadajuće zatezne kamate. To se odnosi na sve kredite – auto kredite, gotovinske kredite, stambene kredite, bilo da su otplaćeni, bilo da nisu otplaćeni. Naglašavamo da potrošači koji su konvertirali CHF kredite na temelju zakona, a nisu još uvijek tužili, trebaju pričekati da Vrhovni sud RH potvrdi naša prava na obeštećenje. Kada govorimo o konverziji, onda mislimo na zakonsku konverziju, a ne na konverziju koju je netko eventualno ugovorio prije nego je zakonom to bilo omogućeno.

Ukupno 70.000 ljudi nije konvertiralo svoje kredite, bilo da su ih otplatili prije konverzije, bilo da još uvijek plaćaju CHF anuitete, i svi oni mogu tužiti bez ikakva rizika da bi mogli izgubiti sudski spor. Rizik se sastoji samo u tome da eventualno netko pogrešno postavi tužbu, no da se to ne bi dogodilo savjetujemo da se za pomoć obratite Udruzi Franak, gdje ćete dobiti potrebne savjete, a na vaš zahtjev dobit ćete i popis odvjetnika koji su potpuno upućeni u slučaj franak, i znaju kako se postavljaju tužbeni zahtjevi.

EURO I KUNSKI KREDITI

Svi potrošači, ali i sve pravne osobe, koji su ugovarali kredite s promjenjivom kamatnom stopom prije 2013. vjerojatno su preplatili kamate. Svatko tko je ugovorio kamatnu stopu koja se mijenja odlukom banke, pa je ta kamatna stopa rasla u odnosu na početnu kamatnu stopu, ima pravo na preplaćene kamate. Naglašavamo da se to odnosi i na fizičke, i na pravne osobe, i na sve vrste kredita, kako kunske tako i druge kredite bez obzira na valutnu klauzulu.

NEMA ZASTARE POTRAŽIVANJA ZA PREPLAĆENE IZNOSE ZBOG NIŠTETNOSTI

Vrhovni sud RH donio je 30. siječnja 2020. pravno shvaćanje po kojemu nema zastare potraživanja za ništetne ugovorne odredbe. U skladu s time, svatko tko utvrđuje ništetnost ugovornih odredaba, ima pravo po utvrđenju te ništetnosti zatražiti novac koji mu je dužan onaj tko je s njime ugovorio ništetne ugovorne odredbe.