I TREĆI VRHOVNI SUD JEDNE EU DRŽAVE DONIO JE PRAVNO SHVAĆANJE DA SU UGOVORI S NIŠTETNOM VALUTNOM KLAUZULOM NIŠTETNI U CIJELOSTI!

Zagreb, 13. prosinca 2024.

Doznajemo iz bugarskih medija

link: https://www.segabg.com/hot/category-economy/vks-obyavi-za-nishtozhni-dogovorite-za-shveycarskite-krediti

da je Vrhovni sud u Bugarskoj donio pravno shvaćanje prema kojem su potrošački ugovori o kreditu s ništetnom valutnom klauzulom ništetni u cijelosti. To je treći Vrhovni sud jedne članice Unije koji je donio takvo pravno shvaćanje. Dosad su isto to učinili poljski i slovenski Vrhovni sud.

Zanimljivost bugarskog slučaja je u tomu da su sudovi u Bugarskoj dosad donosili identične odluke sudovima u Hrvatskoj, a to znači da su dosuđivali potrošačima samo djelomičnu ništetnost ugovora uz pravo na tečajne i kamatne razlike u odnosu na početne anuitete.

Nova praksa znači da potrošači imaju pravo na sve tečajne razlike s pripadajućim zateznim kamatama, ali i na sve ukupno naplaćene kamate s pripadajućim zateznim kamatama, a ne samo na razlike između naplaćene i početne kamate.

Prema našim procjenama to znači obeštećenje koje je ukupno za oko 100 % veće od obeštećenja kakva se sude u Hrvatskoj, i kakva su se u Bugarskoj sudila do te recentne odluke Vrhovnog suda u Bugarskoj.

Bitna razlika u odnosu na Hrvatsku jest ta da je Sud EU u bugarskom predmetu C-117/23 utvrdio da krediti s ništetnom valutnom klauzulom trebaju biti ništetni u cijelosti, osim ako bi poništenje ugovora dovelo potrošača u lošiju poziciju nego da se utvrdi samo djelomična ništetnost ugovora, dok je Sud EU u hrvatskom predmetu C-567/20 odlučio da nije nadležan, i da ne može odlučivati o našim ugovorima o kreditu zbog toga jer su ugovoreni prije našeg članstva u Uniji.

No, unatoč tomu što Sud EU nije nadležan za hrvatske CHF ugovore, hrvatski sudovi moraju u potpunosti primjenjivati pravo EU, i to prije svega pravorijek iz presuda Suda EU, što su i Vrhovni sud, i Ustavni sud potvrdili u više svojih presuda.

Sud EU višekratno je utvrdio da krediti s ništetnom valutnom klauzulom trebaju biti ništetni u cijelosti, pa ćemo ponoviti samo neke od tih presuda, a to su presuda C-260/18 za poljski predmet, zatim mađarske presude C-117/18 i C-705/21 te sada ovaj bugarski primjer iz presude C-117/23.

Osim toga, Sud EU je utvrdio presudom po španjolskom predmetu C-655/20 da ugovori o kreditu u kojima se utvrdi samo ništetnost cijene odnosno ništetnost promjenjive kamatne stope, također moraju biti ništetni u cijelosti, ako to zatraži potrošač svojom tužbom.

Hrvatski Vrhovni sud nema izbora.

Hrvatski Vrhovni sud mora primijeniti pravo EU-a. Pravo EU-a je jasno i nedvojbeno, u spomenutim presudama Suda EU utvrđeno je:

1. Ugovori s ništetnom valutnom klauzulom ništetni su u cijelosti, i to bez obzira na zakonsku konverziju.

2. Ugovori s ništetnom promjenjivom kamatnom stopom ništetni su u cijelosti, s napomenom da se ne može razdvajati početna ugovorena kamatna stopa od njezine promjenjivosti, pa je onda ništetna kompletna kamatna stopa, i početno utvrđena i ona povećana tijekom otplate.

Vrhovni sude, vrijeme je za konačne odluke u skladu s pravom Unije, a ne u skladu s nepostojećim pravom banaka!

PODIJELI: Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit Email