Udruga Franak u petak prosvjeduje na Markovom trgu

Aktivni članovi Udruge Franak svjedoci su zataškavanja i skrivanja informacija od strane HNB-a i banaka prilikom pokušaja utvrđivanja odgovornosti ovih institucija u legaliziranoj pljački hrvatskih građana. Upravo zato Udruga Franak traži osnivanje Istražnog povjerenstva od strane Saborskog odbora za financije i državni proračun. Tražimo da se napokon rasvijetle sve okolnosti odobravanja i plasiranja ovih toksičnih kredita građanima koji nisu bili svjesni opasnosti i rizika. Tražimo da se utvrde odgovorni za uništene živote i da se isti zakonski sankcioniraju.

Udruga Franak ovaj će petak s okupljenim prosvjednicima na Markovom trgu iskazati nezadovoljstvo zbog pasivnosti institucija u rješavanju problema dužnika kredita u švicarskim francima koji traje već gotovo pola godine. Posebno nezadovoljstvo iskazuju prema državnim institucijama koje bi, kažu, trebale štititi interes građana, a ne moćnika:„Ministar financija Boris Lalovac se već pola godine vrti u krug i neuvjerljivo podržava dužnike u švicarskim francima, a nedavno je i izjavio kako neće imati milosti za bankare. Čije interese Lalovac zapravo štiti?“, zanima predstavnike Udruge Franak koji su ogorčeni nakon što su saznali za hitan i tajni dogovor između ministarstva financija i bankara o izmjenama zakona.

Na web stranici Hrvatskog sabora nalazi se prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim odnosima s konačnim prijedlogom zakona po hitnom postupku. Izmjena koja se nalazi u prijedlogu sugerirana je od strane Hrvatske udruge banaka i Privredne banke Zagreb, a svoju potporu dao je i Lalovac. Udruga Franak poslala je svoj prijedlog izmjena još 15. svibnja, a sve do današnjeg dana nije zaprimila povratnu informaciju. „Čije interese ministri Lalovac i Miljenić štite ako Udruga Franak nije dobila niti slovo na svoj prijedlog, a prijedlog Hrvatske udruge banaka i PBZ-a, banke koja je u kolektivnom procesu pravomoćno optužena za nezakonito poslovanje na štetu građana, dobiva podršku ministarstva financija i pravosuđa te Hrvatskog sabora?“, pitaju se iz Udruge.

Udruga Franak smatra nedopustivim da banke, pravomoćno optužene za nezakonito poslovanje, izmjenjuju zakon prema vlastitim interesima, a upravo su one dovele korisnike kredita u švicarskim francima u situaciju u kojoj više ne mogu plaćati rate kredita u iznosima koje im optužene banke dirigiraju. „Zašto uopće i mijenjati zakon kada je cijeli bankovni sektor, posebice Hrvatska udruga banaka, iznad zakona u Republici Hrvatskoj? Njihovu štetu snose samo građani, a zakonodavna vlast im otvara nove puteve za njihovo nezakonito poslovanje“, smatraju iz Udruge.

Za ministra Lalovca i državne institucije kažu kako se njihov doprinos može prikazati činjenicom da se građani i Udruga Franak moraju samostalno boriti protiv dokazanih nezakonitosti banaka. Mjesta optimizmu nema sve dok svi akteri u ovoj priči ne preuzmu odgovornost. Dodaju kako je apsurdno da oni moraju podizati tužbe i voditi sve pravne bitke u ime onih koji su za to visoko plaćeni.

„Nažalost, mi više nemamo niti minimum povjerenja u naše institucije koje su zakazale na svim mogućim razinama. Sve smo uvjereniji kako je ministar Lalovac samo „as u rukavu“ u SDP-ovoj kampanji za parlamentarne izbore jer nigdje ne vidimo volju da se ovaj problem zaista riješi. Informacija o usvajanju prijedloga od strane Hrvatske udruge banaka i Privredne banke tome ide u prilog“, zaključuju iz Udruge Franak.