Vijest o sklapanju sporazuma sa Savezom “Potrošač” i najavi tužbe prenijeli su mnogi mediji. Na kraju ovog posta nalaze se linkovi na izbor tekstova, a u attachmentu tekst priopćenja za medije.

Prije toga, ukratko, najvažnije s presice:

– Savez “Potrošač” ovlašten je za podizanje kolektivne tužbe u svrhu zaštite potrošača i sve pravne akcije inicirane od udruge Franak će ići preko njega. Na presici su bili i predstavnici odvjetničkog ureda Dragičević, koji zastupa savez “Potrošač” i koji će raditi na ovom slučaju. Odvjetnički ured Dragičević i Savez –

– “Potrošač” već imaju iskustvo u sličnom procesu: dobili su već sudski spor prema telekom operatorima radi obračunske jedinice minute, nakon čega su operatori prilagodili obračun na sekundu. (Ta tužba nije podignuta kao kolektivna, već kao skupna – temeljem punomoći većeg broja individualnih osoba.)

– Traži se sve kao i dosad: transparentna promjenjiva kamatna stopa za sve kredite (a ne jednostrana promjena odlukom banke), i ukidanje valutne klauzule za kredite u CHF jer se u ovom slučaju izgubio smisao valutne klauzule (valutna klauzula služi za zaštitu vjerovnika, a u ovom slučaju je poslužila za ektra profit)

– U slučaju da Potrošač dobije presudu u svoju korist odnosno u korist fizičkih osoba korisnika kredita, dogodilo bi se sljedeće:

1. Od dana pravomoćnosti presude na sve kredite fizičkih osoba s valutnom klauzulom švicarski franak, koji su ugovoreni u tuženim bankama, počeo bi se primjenjivati tečaj koji je vrijedio na dan isplate kredita.
  2. Od dana pravomoćnosti presude na sve kredite fizičkih osoba s bilo kojom valutnom klauzulom, koji su ugovoreni u tuženim bankama, počela bi primjena fiksne kamatne stope koja je vrijedila na dan isplate kredita

– Pozdravljena je odgoda Zakona o javnim ovršiteljima i Ovršnog zakona, a najavljene izmjene ovih zakona ćemo pratiti.
– Pratit ćemo i nastojat ćemo se uključiti u izradu Zakona o osobno bankrotu.

(vijest je prenesena na jako mnogo internetskih stranica, portala, blogova… Google daje 9630 rezultata za pretraživanje “‘udruga franak’ potrošač” unatrag tjedan dana)