Premijer Mađarske Viktor Orbán dužnicima u stranim valutama ponudio je mogućnost otplate prije vremena, bez plaćanja bankarskih naknada i prema fiksnom, nižem tečaju. Ta mjera, koja bi trebala biti dostupna u ograničenom vremenskom roku, prema Orbánovim riječima značila bi kraj doba bankara i vraćanje povjerenja u banke.

Premijer, koji je jasno pokazao da nije na strani banaka nego naroda, procjenjuje da bi tu priliku moglo iskoristiti 150-300,000 dužnika, mada bi krajnji broj mogao biti i veći. Iako njegov prijedlog još nije uobličen u zakon, sama ta ideja izazvala je zgražanje u susjednoj Austriji, a zabrinutost su izrazili i Europska banka za rekonstrukciju i razvoj (EBRD), Europska komisija i Standard and Poor’s.

Orbán brani svoj prijedlog govoreći da je Europa u ozbiljnim problemima, mađarske obitelji su u velikim teškoćama, a želi se pripremiti i na dodatne valove krize u EU.

Cijeli tekst možete pročitati na portfolio.hu.

PODIJELI: Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit Email